İçeriğe geç

Benim Dünyam: Gerçek Sosyal Medya

Uyarı: Bu içerikte kullanılan bütün veriler herkese açık verilerden oluşmaktadır.

Elimizin altında kendi yarattığımız bir dünya bulunuyor. Bu dünyaya çoğu zaman biz şekil veriyoruz. Kimi görmek istediğimiz ve başkalarının bizi nasıl görmeleri gerektiği gibi. Bazen bunlardan farklı olarak bir köşeye geçip hiç görünmemeyi tercih edebiliriz. Kendi sosyal medya hesaplarımızla bir nevi tanrıcılık oynuyoruz. Takip ettiğimiz her şeyden anında haberdar oluyoruz. Bir şeyleri yönetmekten güç alıyoruz. Öyle ki artık başkalarının kontrolü altında olan televizyon kanalları gibi yapılar Youtube kanalları gibi mecralara taşınıyor. Kontrol tamamıyla elimizin altına geçiyor. Sosyal medya şirketleri insanlara daha fazla kontrol sağlamak için her gün yeni iyileştirmeler, geliştirmeler yapıyor. Eski internet teknolojisinde 5-6 farklı kombinasyonla yapabileceğimiz işlemler artık minimize ediliyor. Hayatımızın büyük bir kısmı “çek-yükle-paylaş” veya “düşün-yaz-paylaş” üçlemelerinden geçiyor.

Kaynak : illustration-by-frits-ahlefeldt – Hiking.org

Biz bütün bunları yaparken sosyal medya şirketleri doğal olarak hem kazanç sağlamak için hem de dünyamızda işlemleri kolaylaştırabilmek için verilerimizi topluyor. Hangi gönderiye kaç dakika baktın? , Gönderinin içeriği ne ? , Şu an neredesin? , Neler hoşuna gidiyor? gibi gibi veriler. Sonuçta bu şirketler bizlere bir dünya bahşediyor. Karşılığında bizleri daha yakından tanıyorlar. Tabii ki kötü amaçlı olarak bunları yapmıyor. Çoğu zaman her şey kontrol altında. Bazı durumlar dışında.

Örneğin Cambridge Analytica skandalında olduğu gibi. Olayı bilmeyenler için kısaca özet geçiyorum.

2014 yılında Cambridge Analytica adında toplum mühendisliği yapan bir şirket Facebook üzerinden 50 milyon insanın verisini çalıyor. Hoop! böylece şu an “big data” dediğimiz olayın en başarılı örneklerinden birini gerçekleştirerek: 50 milyon kişinin nelerden hoşlandığını , hangi siyasi görüşü destekledikleri, korkularını ve sevdikleri şeyleri öğreniyorlar. Buraya kadar her şeyin anlaşılır olduğunu düşünüyorum. Asıl olay bundan sonra başlıyor. Bu bilgileri ellerinde olan psikoloji verileriyle birleştirip insanlara korkularına göre sahte siyasi reklamlar göstererek seçimlerde önemli rol oynuyor. Bu olayların 2018 yılında ortaya dökülmesiyle bütün her şey gün yüzüne çıkıyor. Cambridge Analytica şirketinin eski CEO’su toplum mühendisliği ile “Trump’ın seçilmesinde önemli bir rol oynadık” diye bir açıklama yapıyor. Ardından ortaya çıkan bilgilerle Meksika, Kenya gibi ülkelerde benzer manipülasyonlar yaparak seçimlerde anlaştıkları adayları başkan/yönetici seçtiriyorlar. Şanslıyız ki bizim ülkemizde bulunan siyasi liderler teknolojiden bu kadar anlamıyor.

Bu kısımda kendi dünyamıza, sosyal medya hesaplarımıza hızlıca bir dönüş yapıyorum.

Kendi yarattığımız dünyalarımızda diğer insanların dünyalarını gözlemleyebiliyoruz, yorumlayabiliyoruz. Peki ya dünyamızı genişletmek istersek? Yani demek istediğim gerçek dünyamız ile sosyal medya dünyamızı birleştirebilseydik. Her şey çok farklı ve tuhaf olurdu.

Örneğin Instagram ‘da takip ettiğim birini gerçekten takip etmek isteseydim, bunu yapmak için herkesi tek tek takip etmek zorunda kalırdım. Şahsen insanları gerçek hayatta takip etmek sıkıcı olurdu. Instagram ‘da en azından insanlar kendilerini bize olmaya çalıştıkları gibi lanse ediyor. Bu da bizi ister istemez besliyor, göz tokluğu yaratıyor. Bu işe biraz realistlik katmak sıkıcı olabilir.

Ben yine de neler yapabileceğimi merak edip bir şeyler hazırladım. Tabii izlemesi Black Mirror bölümlerinde olduğu gibi eğlenceli değil. Belki büyük bir aynada yaşamadığımız için olabilir. Her şey olabildiğince gerçek.

Non Mirror:

Bu videoyu hazırlarken yukarıda size bahsettiğim o büyük verilerin bir çoğunu kullanmadım. Sadece profil resminiz ve kullanıcı adınız sizin kim olduğunu bilmek için yeterli oluyor.

Gerisi herkese açık mobese kameraları veya dünyanın neresinde olursanız olun halka açık kameralar üzerinden yapılabiliyor. Becerilerimizi geliştirmek ve dünyamızı genişletmek için harika bir zaman.

Bu içerikte kişisel verileri koruma kanunu hiç bir şekilde çiğnenmemiştir.

Sorularınız ve iletişim için:

Instagram adresim : https://instagram.com/enisgetmez

Bu tarz içerikleri paylaştığım Instagram adresim : https://instagram.com/enis.py

E-Mail adresim : enis@enisgetmez.com

Kapak fotoğrafı kaynak : Antoine Dore Illustration – www.antoinedore.com

Benzer Diğer yazılar:

Tarih:Uncategorized

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir