İçeriğe geç

Tepe Savunma Hackathon – DLXR

Merhabalar, yeniden bir hackathon ve yeniden ben temalı yazıma hoş geldiniz. Yazılıma merakı olan  arkadaşlarımı toplayarak , uzun bir aradan sonra tekrardan bir hackathon etkinliğine katıldım.

Tepe Savunma Hackathon Nedir?

Hackathon bilgisayar programcıları, grafik tasarımcıları, arayüz tasarımcıları ve proje yöneticileri de dahil olmak üzere katılanların yoğun bir şekilde yazılım projelerinin geliştirilmesi amacıyla diğer takımlar ile rekabet içerisinde bulunduğu bir etkinliktir. – tepesavunmahackathon.com

Neler yaptık ?

Xray cihazı ile veri topluyorum.
Aslında bir Deep Learning projesi geliştirdik. Amacımız parçalanmış şekilde xray cihazından geçen tehlikeli araçları(silah, bıçak , bomba vb.) tespit etmekti. Aynı zamanda cihazdan geçen gözle görülemeyen veya görülüp, ne olduğu anlaşılmayan cihazları daha dikkatli bir şekilde incelemeye yarayan bir yazılım yapmayı hedefledik. Bunun için var olan yazılımları araştırdık. xray cihazının aslında çalışma mantığının organik ve inorganik maddeleri tanımlayarak çalıştığını öğrendik. Yani üzerinde hiç bir görüntü işleme teknolojisi bulunmuyor, var olan yazılımıyla madde türüne göre renklere ayırıyordu. Üzerinde yoğun enerji olan cisimleri kare içine alıyordu.
Veri setleri.
Bunun üzerine biz de kendi algoritmamızı geliştirmeye başladık. Yaşadığımız en büyük problemlerden birisi algoritmamızı eğitmek için elimizde yeteri kadar veri seti olmamasıydı. Bunun üzerine Etkinlik destekçilerinden olan POLİGON’un 3 boyutlu yazıcılarından silah bastık. Aynı zamanda etkinlik alanında olan diğer cisimleri kullanarak algoritmamızı eğittik.  Algoritmamızı eğittikten sonra parçalanmış objeleri tespit etmek için tekrardan silah parçaları vb. gibi cisimleri temsili olarak eğittik. Tabi bunların yanında özellikle algoritma kısmında bir çok şey yaptık. Fakat hepsini açıklayamıyorum.

Bizlere sağladığı destek ve imkanlardan dolayı Tepe Savunma Güvenlik ve Poligon Mühendislik‘e teşekkürü borç bilirim.

İlk defa hackathon tecrübesi edinecek arkadaşlar için sunum dosyamıza buradan ulaşabilirsiniz : https://goo.gl/RbBYtN

Tarih:EtkinliklerHackathonProjelerimYazılım

Tek Yorum

  1. Hasan Bilgin Hasan Bilgin

    Gayet güzel bir çalışma olmuş. Tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir