İçeriğe geç

Yapay zeka ile eski videolar renklendirilebilir mi ?

Merhabalar, yaklaşık 1 hafta önce sosyal medyada geziyorken bir habere rastladım. UC Berkeley üniversitesi yapay zeka ile renksiz fotoğrafları renklendirmeyi başarmış. Şu şekilde bir alıntı yapayım:

UC Berkeley firmasının araştırmacıları, Mart 2016’da başladıkları fotoğraf renklendirme yazılımı projesi için önemli bir güncelleme yayımladılar. Yazılım, saniyeler içerisinde karmaşık siyah beyaz fotoğrafları doğru bir şekilde renklendirebiliyor. Yapılan güncelleme hangi rengin hangi bölgeye uygulanacağını size gösteriyor ve bu sayede işlemin doğruluğundan emin olabiliyorsunuz.

Şu an için kıyafetler, cansız nesneler ve bulanık noktalar üzerinde biraz daha geliştirilmeye ihtiyaç duyulan yazılımın performansı gerçekten üst düzey. Geleceğin photoshop uygulamaları, bu çekirdek yazılımı rahatlıkla kullanabilir ve eski siyah beyaz fotoğraflarımızı tarihe gömebilir.

Bu haberi gördükten hemen sonra ilgimi çeken konuyla ilgili araştırma yapmaya başladım. Github sayfasında opensource olarak kodlarını ve daha yeni bir startup olan Algorithmia adlı sitede apilerini buldum. Apileri üzerinde çalışmalar yapmaya başladım. Bayağı ilgimi çekti aslında, Ama nasıl geliştirebilirim? Diye bir düşündüm. Videoların hepsi fotoğraf , fotoğraf oluştuğu aklıma geldi. Ardından biraz araştırdıktan sonra bu olayın FPS (Frame Per Second) den dolayı kaynaklandığını buldum.


Bütün videoların gerek edit kısmında gerek kameradan dolayı birer FPS’ye sahip olduğunu anladıktan sonra python ile işe koyuldum. Opencv apileri ile ilk önce videoyu FPS olarak böldüm, ardından bütün fotoğrafları linkini kolayca alabileceğim bir resim upload sitesine yükledim. Algorithmia colorization(Yapay zeka ile renksiz resimleri renklendirme) apisi ile bütün fotoğrafları renklendirmesini sağladım. Ardından tekrar FPS boyutunda birleştirip video üzerine sesleri ekleyerek video görünümüne kavuşmasını sağladım.

Bu yazımda az çok sizlere mantığını anlatmaya çalıştım. Yakında GitHub kodlarınıda ekleyeceğim.

Tarih:ProjelerimYazılım

Tek Yorum

  1. ismail yapar ismail yapar

    Merhabalar kolay gelsin. Renklendirilmiş Atatürk videosunu gördüğümden beri bunu araştırıyorum 🙂 Fotoğraf üzerinde renklendirme işlemini yapabiliyorum fakat renklendirilen fotoğrafı kendi bilgisayarıma kaydedemiyorum. Bu konuda bilginiz var ise yardımlarınızı bekliyorum. Bunu yapabilirsem ufak ara yüzlü bir uygulama düşünüyorum. Siyah beyaz bir video alıp renkli bir şekilde verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir