İçeriğe geç

Hayatımdaki gelişmeler #1 Part1

Merhabalar, bir takipçimin uzun zamandır yeni yazı yazmadığımı, neler yaptığımı merak ettiği için okurlarıma hayatımdaki gelişmeleri aylık olarak aktarmaya karar verdim.

En son paylaştığım blog yazısından bu yana çok fazla şey yaşadım. Bunların bir kısmına değineceğim; fakat asıl amacım bu yazıları rutin olarak her ay yazıp, yıllar sonra tekrar okuyup nerden nereye geldiğimi görmek istiyorum. İlk yazı olduğu için uzun olabilir. Sıkmamaya çalışacağım, belki yaşıtlarıma ilham olabilirim 🙂

En son blog yazımdan sonra yaşadıklarım

Baurov

Lise son sınıfa geldikten sonra Bahçeşehir Üniversitesi ROV(Remotely operated vehicles) takımının kuruluşu esnasında bir arkadaşımın ricası üzerine takıma dahil oldum. İlk defa su altı robotlarıyla çalışma imkanım oldu.Ben ekipte yazılım kaptanlığı görevini üstlendim zaman zaman donanımla ilgilendim. Ekip olarak en başta tecrübesiz olmamızdan dolayı bazı sıkıntılar çektik. Fakat buna rağmen ilk yarışmamızda(Teknofest) çok güzel bir robot tasarımıyla katıldık. Yarışmada yaşadığımız heyecandan dolayı motorların yönünü ayarlamayı unuttuk. Bundan dolayı herhangi bir başarı elde edemedik. Fakat bizim için tecrübe olmuş oldu.

Daha sonraki süreçte Savunma Sanayi Bakanlığı tarafından düzenlenen Roboik yarışmasına hazırlandık. Bu yarışmanın görevleri Teknofest’e göre biraz daha zorluydu. Gerek otonom görevleri, gerek kumanda kontrol görevleri çok farklıydı. Bu yarışma için ekibimizi genişletmeye karar verdik ve benim için daha iyi oldu çünkü yeni gelen insanların bir çoğu önceden FRC yarışmasında aynı takımda olduğumuz insanlardı. Birbirimizi sınırlarını biliyor ve buna göre hareket ediyorduk. Bu yarışma sonucunda 189.788 puanlık skor ile 1. olduk. 2. sırada olan takım ise 139.185 puan almıştı. Yaklaşık 50 puanlık bir fark yapmıştık. Bu yarışmanın benim için en önemli anlarından bir tanesi ise birçok üniversite takımının olmasına rağmen yarışmada sadece benim yazmış olduğum otonom görevinin çalışmasıydı.(pek başarılı olduğu söylenemez ama çalıştı yani :D) Sonucunda Savunma Sanayi Bakanı İsmail Demir tarafından ödüllendirildik.

Baurov sürecinde geliştirdiğimiz robotlar:

Artificaid

Uzun zaman boyunca üzerinde çalıştığım girişimim olan yapay zeka destekli akıllı güvenlik kamerası yazılımı(Artificam) girişimi olan Artificaid’i hayata geçirmek için ilk adımı attım. Ekibimi kurdum ve Ventourage Diversity adında bir yarışmada finale kaldık.Eylül ayında tekrar sunum yapacağız. Aynı zamanda bu yarışma sonrasında 3 farklı yatırımcı(bir tanesi yurt dışından)bizimle ilgilendi. Technolera adında bir şirket bize Galata’da ofis ve business desteği sağlıyor.

Sonraki süreçlerde ortaya farklı bir ürün atıp yapay zekayı herkesin ulaşabileceği , yazılım bilmeden yapay zeka geliştireceği bir ortama çevirmeye karar verdik. Şu an bu alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bize destek veren çok fazla insan var. Yaptığımız işin en güzel yanı ortaya bir fikir değil ürün çıkartıyoruz. Her iki ürünümüzünde çalışan demoları var. Biz de bununla övünüyoruz 🙂

Galerimde daha önce hiç bir yerde paylaşmadığımız Artificam’ın arayüzü bile oluşmadan önce çalışmalarımızdan bir kaç video buldum onlarıda ilk defa burada paylaşıyorum.(sizler için bir şey anlam ifade etmeyebilir. Sadece bir kaç özellik. )

İşaretlenen daha önce hiç train edilmemiş objenin takibi.
Yangın tespiti( Ulan çakmak ateşini mi tespit ediyorsunuz demeyin. Evi mi yaksaydık?)

FRC Türkiye

2018 yılında Fikret Yüksel Vakfı’nda medya ve takım sosyal koordinatörü olarak gönüllü çalışmaya başladım. Bu süreçte FRC Türkiye websitesi , FRC portal websitesinin hazırlanmasında yer aldım. Bunun yanı sıra learn.frcturkiye.com websitesini ve yazılım , elektronik içeriklerini yazdım. Normalde Türkiye’de takımlar tarafından pek görüntü işleme yazılmıyor. Bununla ilgili içerikler hazırladım ve sevindiğim noktalardan biri etkinliklerde toplam 7 takım(benim gördüğüm) bu platformu kullanarak görüntü işleme yazmıştı.

Yılın Gönüllüsü (2018 Off Season)

Üniversite Dönemi

Aslında ben yurt dışında okumak istiyordum. 2017 yılının yazında Silikon Vadisi’nde bulunan Astound.ai adlı yapay zeka şirketinden staj teklifi aldıktan sonra gidemediğim için içimde hep bir ukte kalmıştır. Hedeflerimde Silikon Vadisi’ne çok yakın olan Stanford University vardı(Ne Stanford’u alooo! dediğinizi duyar gibiyim. Hedefti zaten :)) Yurt dışında bir çok üniversiteden burs almama rağmen Türkiye’de kalmayı tercih ettim. Ondan dolayı doğrudan hazırlıksız olarak Türkiye sınavlarına girdim. Üniversite sınavına gireceklere tavsiyeler 🙂 TYT’ de sorular çok zor değil(Türkçe hariç.) ; fakat süre çok az. TYT sorularını ortaokul mezunları bile yapar. AYT’ de çok zorlu değildi pratik yapmanızda fayda var. Türkiye’de de bazı üniversitelerden burs aldım. Fakat arkadaşlarımın büyük bir çoğunluğu Bahçeşehir Üniversitesi’nde olmasından dolayı ApplyBau’ya başvurdum. Pek adil olmamasından gerek 35% burs aldım. Sanırım her yıl 14 yaşında meme kanserini teşhis eden , felçli hastalara cihaz yapan çokça genç başvuruyor:).

2018’in sonları ve 2019’un başlarına ait anlatmak istediğim bazı şeyleri bu yazıda anlatmaya çalıştım. Anlatacak çok fazla şeyim var; fakat hepsini yazabilecek zamanı bulamıyorum. Çok uzun olmaması için yazının devamını, yakın zamanda yaşanmış olayları diğer bölümde anlatacağım…

Tarih:Uncategorized

Tek Yorum

  1. Ceylin Ceylin

    Yararlı bir yazı olmuş. Birçok farklı alandaki projeleri aynı anda yürütmeni de çok kıskandım. Hemen sağ alttaki takip butonundan bildirimleri açıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir